Trudno jednoznacznie oszacować, jakie są koszty budowy domu. Niemniej jednak oszacowanie takiego przedsięwzięcia jest niezmiernie ważne. Nierzadko jest to podstawowy warunek, które decyduje o powodzeniu inwestycji takiej jak budowanie domu. Przygotowanie kosztorysu zatem to niezmiernie ważna sprawa. Z początku na pewno taki kosztorys będzie bardzo wstępny i szacunkowy. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby uwzględnić koszty materiału oraz koszty robocizny. Nie można zapomnieć o żadnym elemencie. Obecnie stosowane są różne rodzaje kosztorysów. Mogą to być kosztorysy ofertowe, kosztorysy inwestorskie, kosztorysy ślepe czy np. kosztorysy powykonawcze. Wszystkie te kosztorysy mają jednak jeden cel – chodzi o oszacowanie kosztów inwestycji w poszczególnych etapach powstawania realizacji inwestycji oraz wcześniej – dokumentacji technicznej.
Oczywiście, wykonanie kosztorysu to trudna sprawa. Dlatego za tę pracę powinien wziąć się specjalista, który będzie doskonale wiedział, jak się do tego zabrać. Okazuje się bowiem, że bardzo często budowanie domu według identycznego projektu, w identycznej technologii i z zastosowaniem identycznych materiałów będzie inaczej wyglądać zupełnie inaczej. Należy bowiem wziąć pod uwagę wodno – gruntowe warunki działki.
Podajmy przykład. Dom o powierzchni 70 metrów kwadratowych, budowany technologią tradycyjną, bez garażu, bez piwnicy i z użytkowym poddaszem kosztuje około 120 tysięcy złotych. Dom o powierzchni 180 metrów kwadratowych, budowany technologią tradycyjną, z garażem, częściowo podpiwniczony z użytkowym poddaszem to koszt ponad 300 tysięcy złotych. Jak widać – największe znaczenie ma powierzchnia. Ale na koszt budowy domu składają się także inne elementy.